-- .Net, C#, C/C++, Programlama

Vigenere Åžifrelemesi (Vigenere Cipher)

180px-Vigenere.jpg

Vigenere Åžifreleme tekniği, 16. yüzyılda Fransa 3. Henry Kraliyet üyesi Blaise de Vigenere tarafından bulunmuştur. Burada birbiri yerine kullanılacak harfleri belirlemek için Vigenere Tablosu kullanılır. İngiliz Alfabesi için Tablo 26×26 boyutlarındadır.

180px-Confederate_cipher_disk.jpg

Åžifreleme bir anahtar kullanılarak yapılır ve anahtardaki harfler tablonun başlık satırında aranır. Buna karşılık düz metindeki harf tablonun başlık sütununda aranır. Bulunan satır ve sütunun kesiştiği yerdeki harf, düz metindeki harfin yerine konarak şifreleme işlemi gerçekleştirilir.

320px-Vigenere-square.jpg

Åžöyle bir örnek verebiliriz:

Anahtar kelime :LEMONLEMONLE

Düz Metin :ATTACKATDAWN

Åžifreli Metin :LXFOPVEFRNHR

400px-Vigenere_letter_frequencies.PNG

Åžifreli metindeki tekrar eden desenler bulunup, bunlar arasındaki uzaklık hesaplanarak anahtar uzunluğu belirlenebilir. Örneğin anahtar uzunluğu N olarak bulunursa, N tane (Anahtardaki harfler birbirinden farklı ise) tek alfabeli Yerine-Koyma şifreleme tekniği kullanıldığı anlaşılır. Bu aşamada artık her bir tek alfabeli şifreli metne, ayrı ayrı, düz metin harflerinin frekans karakteristiklerini kullanan bir saldırı gerçekleştirilebilir.

Vigenere Åžifreleme tekniği ilk kez 1854’de Charles Babbage tarafından kırılmıştır. Charles’ın kullandığı frekans analizi yaklaşımı, kripto analistlere bir araç olmuştur.

Visual C++ 6 Proje dosyalarıGozat

C#Gözat

Kaynaklar :

http://en.wikipedia.org/wiki/Vigen%C3%A8re_cipher
http://ab.org.tr/ab05/tammetin/22.doc

Yorumla

Yorum